Kluski z gotowanym mięsem z rosołu - bez glutenu!

by - lipca 27, 2020

Wspaniałe danie dla całej rodziny. Składa się u mnie zawsze z mięsa ugotowanego w rosole, więc nic się nie marnuje. Do tego podsmażona na rumiano cabulka na maśle wraz z boczkiem i nic nam do szczęścia więcej nie trzeba :) Kluski robię na takim samym cieście jak na kluski śląskie, więc są bezglutenowe. Naprawdę polecam.

SKŁADNIKI NA CIASTO:

·        ok. 1,5 kg ugotowanych ziemniaków
·        ok. 300 g mąki ziemniaczanej ( tyle mąki aby zapełnić dołek
·        1 jajko średniej wielkości

FARSZ:

·       ok. 400 g (lub tyle, ile mamy) ugotowanego wcześniej mięsa ( wołowe +  drobiowe) – ja nie marnuję i używam zawsze mięsa z rosołu J
·       1 średnia cebula
·       1-2 łyżki masła
·       2-3 łyżki rosołu
·       sól i pieprz

Mięso przemielić/drobno poszatkować w maszynce lub malakserze i przełożyć do miski. Cebulkę obrać i drobno pokroić. Na patelnię wrzucić i rozpuścić masło i przyrumienić wcześniej pokrojoną drobno cebulkę. Dodać do mięsa i doprawić sowicie pieprzem i solą. Farsz musi być pikantny i słony, żeby po ugotowaniu zachował dobry, wyrazisty smak.


CIASTO:

Ziemniaki ugotować w dobrze osolonej wodzie. Zaraz po ugotowaniu, do dużej miski przepuścić ziemniaki przez praskę i wyrównać. Podzielić łyżką/ nożem na 4 części, jedną część wyjąć i przełożyć obok na warstwę ziemniaków, w tej samej misce. Do wgłębienia wsypać mąkę ziemniaczaną, tak aby zrównać tę powierzchnię z powierzchnią ziemniaków. Do tego dodać jedno jajko i wszystko wymieszać łyżką. Po lekkim przestygnięciu wyrobić ciasto rękoma. Jeśli masa się będzie kleić, to wtedy dodać więcej mąki, jeśli będzie rozwarstwiać, dodać ciepłej wody. Wszystko to zależy od rodzaju ziemniaków.

PRZYGOTOWANIE  KLUSEK

Zagotować wodę w dużym, szerokim garnku. Garnek wypełnić wodą, mniej więcej do połowy wysokości. Do wrzątku wsypać płaską łyżeczkę soli.

Na dłoń należy nabrać ok. dwie łyżki masy ziemniaczanej. Uformować kulkę a następnie spłaszczyć ją na placek. Nabrać łyżkę farszu i umieścić na środku placka. Placek zamknąć i uformować w dłoniach na kształt wydłużonego jajka lub piłeczki, kto jak woli J. W taki sposób uformować należy wszystkie kluski z mięsem.

Na gotujący się wrzątek kładź kluski powoli i delikatnie. Kładź po kilka klusek na raz. Należy zachować odstępy między kluskami, by miały możliwość swobodnego wypłynięcia na powierzchnię. Kluski wypłyną po maksymalnie 2 minutach od umieszczenia ich we wrzątku. Po wypłynięciu klusek na powierzchnię, poczekać jeszcze 6 minut i wtedy wyjmować kluski przy pomocy cedzaka. 

W ten sposób należy ugotować wszystkie partie klusek. Ważne jest, by kluski nie gotowały się na wysokiej temperaturze, bo wtedy zaczynają się pienić i zamiast się ugotować, szybko napuchną i zrobią się zbyt miękkie.

Ugotowane kluski z mięsem podawaj z podsmażoną na maśle, na rumiano cebulką. Ja lubię jeszcze dopełnić danie przyrumienionym, chrupkim boczkiem, ale można pominąć. Smacznego!

 kluski śląskie z mięsem

 kluski z mięsem

 kluski śląskie z mięsem


MOŻE POLUBISZ TAKŻE...

0 komentarze

Informacje