Ser paneer – na kanapki lub do dań kuchni hinduskiej

by - lipca 07, 2020


Skoro na moim blogu były już chlebki naan, to teraz czas na równie popularny w kuchni hinduskiej dodatek jakim jest ser paneer. Delikatny, mięciutki i dietetyczny ser, idealny także jako dodatek do kanapek.  A do tego banalny w przygotowaniu, a satysfakcja wielka!

SKŁADNIKI:

1 litr mleka (najlepiej tłuste, świeże, butelkowane)
1-2 łyżki soku z cytryny

Z 1L mleka uzyskamy ok. 150 g.

PRZYGOTOWANIE:

Mleko przelewamy do garnka i podgrzewamy, mieszając co jakiś czas. Kiedy mleko zacznie się gotować, zmniejszyć ogień i wlewać powoli wyciśnięty wcześniej i pozbawiony pestek sok z cytryny. Całość mieszamy ok. 10 min. aż spod warstwy mleka zacznie się wydzielać klarowna, żółta serwatka. Garnek odstawiamy z ognia i czekamy aż zawartość garnka przestygnie. Po tym czasie, odcedzamy ser przez lnianą, bądź bawełnianą szmatkę i zawinięty przepłukać zimną wodą dla pozbycia się smaku cytryny.

Odciskamy dokładnie płyn i pozostawiając ser w ściereczce przykryć np. ciężkim garnkiem na co najmniej trzy godziny. Po tym czasie ser przełożyć do miseczki i przechowywać w lodówce, najlepiej kolejne 24 h.
Ser kroimy w kostkę do dań typu curry, czy masala. Można również wykorzystać go jako dodatek do kanapek.MOŻE POLUBISZ TAKŻE...

0 komentarze

Informacje