TRANSLATE this blog

MIODOWNIK

by - grudnia 19, 2019




Uwielbiam ciasta miodowe, a miodownik to jeden z moich ulubionych. Jest nieco łatwiejsze w przygotowaniu niż CIASTO CZESKIE  z TEGO PRZEPISU, a to ze względu na elastyczność ciasta. Łatwiej się z nim pracuje, niż z ciastem czeskim, które jest bardziej kruche i mało kleiste. Miodownik jednak jest zdecydowanie inny w smaku, bardziej podobne do znanej wszystkim MARLENKI. Miodownik długo zachowuje świeżość, im starsze, tym lepsze, dlatego ja często przygotowuję je na Święta Bożego Narodzenia, albo na jakieś inne spotkanie rodzinne, bo mogę je sobie wykonać dużo wcześniej, bez zbędnego stresu.  Uwierzcie mi, kawałek takiego ciasta zaspokoi wasze pragnienie na słodycze na cały dzień ;) Także polecam!

SKŁADNIKI:

·       100 g miodu
·       50 g cukru
·       50 ml mleka
·       25 ml rumu
·       125 g masła
·       3 łyżeczki sody oczyszczonej
·       500 g mąki pszennej tortowej
·       2 jajka
·       szczypta soli

NASĄCZENIE:

·       50 g miodu
·       25 ml rumu
·       25 ml mocnej herbaty

MASA KAJMAKOWA Z ORZECHAMI:

·       1 puszka 530 g gotowej masy krówkowej (lub mleka zagęszczonego słodzonego, wtedy masę trzeba przygotować samodzielnie)
·       250 g miękkiego masła
·       125 g orzechów włoskich

DODATKOWO:

·       ok. 40 g orzechów włoskich mielonych + kilkanaście całych do dekoracji

WYKONANIE:

Do rondelka dodać miód z cukrem, mieszać aż do całkowitego rozpuszczenia. Do lekko przestudzonej masy dodać mleko, rum i masło – wszystko rozpuścić. Całość połączyć z sodą i przestudzić.

Do dużej miski wsypać mąkę, wlać masę z rondelka i wymieszać. Dodać jajka i połączyć wszystkie składniki w gładkie ciasto. Wyłożyć je na podsypaną mąką stolnicę i uformować gładką kulę, którą należy podzielić na 6 równych części.
Piekarnik nagrzać do 180 stopni C (góra i dół bez termoobiegu). Dno formy o średnicy 24 cm wyłożyć papierem do pieczenia, zapiąć obręcz wypuszczając papier na zewnątrz.

Każdą część ciasta rozwałkować na placek o średnicy formy, podsypując w razie potrzeby mąką. Do tortownicy włożyć pierwszy placek z ciasta i wstawić do piekarnika. Każdy placek piec przez ok. 6 - 7 minut na delikatnie złoty kolor (nie przepiec, bo blaty za mocno stwardnieją). Jeśli mamy 2 tortownice, możemy piec jednocześnie 2 placki. Ostudzić.

NASĄCZENIE

Lekko podgrzać miód, oddać rum i wymieszać. Za pomocą pędzelka nasączyć każdy placek porcją mieszanki (starajmy się wykorzystać całe nasączenie).

MASA KAJMAKOWA Z ORZECHAMI

Zamkniętą puszkę z mlekiem skondensowanym włożyć do garnka, zalać wodą do przykrycia i zagotować. Następnie gotować przez ok. 2 i 1/2 godziny na umiarkowanym ogniu (woda ma lekko bulgotać) aż w środku zrobi się kajmak. Puszkę wyjąć, przestudzić, otworzyć i wyłożyć gotowy kajmak do miski, całkowicie ostudzić. (Ja preferują użyć jednak gotowej masy kajmakowej ze względu na czas i wygodę).

Miękkie masło utrzeć na puszystą masę, następnie stopniowo dodawać ostudzoną masę kajmakową jednocześnie ją ubijając. Orzechy rozdrobnić w melakserze i dodać do masy dobrze ją mieszając.

PRZEŁOŻENIE

Placki układać jeden na drugim przekładając masą. Wierzch i boki również posmarować kremem. Całe ciasto obłożyć rozdrobnionymi orzechami, na wierzchu położyć kilka całych połówek. Ciasto przykryć szczelnie folią aluminiową lub włożyć do zamykanego pojemnika na ciasto i odstawić w miarę chłodne miejsce, np. na parapet, ale nie do lodówki, na minimum 2 dni. Po tym czasie ciasto można trzymać dalej pod przykryciem w temp. pokojowej.





MOŻE POLUBISZ TAKŻE...

0 komentarzy

Informacje