RAVIOLI Z RICOTTĄ I BAZYLIĄ

by - grudnia 08, 2016

Ravioli z ricottą i bazylią

 ravioli z ricottą i bazylią

Ravioli to jedno z moich ulubionych, włoskich dań. Nasze polskie pierogi też uwielbiam, ale te fikuśne pierożki "urzekły" moje kubki smakowe pierwszy raz we Włoszech i do dzisiaj mam do nich wielki sentyment. Nadzienie moich sycylijskich pierożków było bardziej finezyjne: farsz grzybowy z sosem krewetkowym. Wierzcie mi, niebo w gębie! (przepis kiedyś pojawi się na blogu). Ja natomiast dzisiaj proponują wersję lżejszą, równie pyszną. Może dla niektórych jest to nieco czasochłonne danie, ale jaka duma i zadowolenie podczas konsumpcji :) 

SKŁADNIKI: ( ok. 30 ravioli)

CIASTO MAKARONOWE:

300 g mąki makaronowej „00” (lub semoliny)
3 jajka
1 łyżka oliwy

NADZIENIE:

250 g ricotty
1 łyżka oliwy
duża garść świeżej bazylii ( można zastąpić szałwią/ tymiankiem)
1 łyżeczka suszonej bazylii (opcjonalnie)
morska sól i świeży pieprz do smaku

DODATKOWO:

Roztopione masło

PRZYGOTOWANIE RAVIOLI:

Składniki na makaron mieszamy ręcznie na stolnicy lub w mikserze. Jeśli używamy miksera, najpierw na bardzo wolnych obrotach przy użyciu płaskiego mieszadła, a gdy ciasto się lekko wyrobi, wymieniamy je na hak.

Powoli zwiększamy obroty do średnich i dajemy mikserowi ugnieść ciasto tak, by było bardzo elastyczne. To powinno potrwać około 5-8 minut. Zawijamy ciasto w folię spożywczą i wstawiamy do lodówki na ok. 1 godzinę.

W tym czasie mieszamy wszystkie składniki na nadzienie i doprawiamy serową masę do smaku. Wyciągamy ciasto z lodówki, dzielimy na 4 części i każdą z osobna rozwałkowujemy. Gdy ciasto się klei do wałka podsypujemy lekko mąką. Można użyć przystawki, maszyny do makaronu albo wałka i stolnicy (ja zastosowałam ten ostatni sposób). Staramy się, by płaty makaronu były prostokątne. Maszynką do ravioli wycinamy kwadraty o szerokości ok. 3 cm. 

Na każdy kwadrat  nakładamy po pół łyżeczki farszu (nie za dużo, bo wypłynie!). Na wierzch kładziemy drugą warstwę ciasta i dociskamy palcem brzegi wokół farszu, aby każdy bok był dobrze sklejony. Obrywamy zbędne kawałki ciasta i wyciągamy pierożki, po czym wrzucamy je do gotującej się, osolonej wody. Po wypłynięciu gotujemy je ok. 10-15 min. ) Czas gotowania zależy od grubości ciasta. W garnku rozpuszczamy masło, można dorzucić kilka listków szałwii. Jeśli zostanie wam ciasto, można zrobić dodatkowo makaron, np. makaron pappardelle.




MOŻE POLUBISZ TAKŻE...

0 komentarze

Informacje